Jak chronić środowisko?Po co segregować?Co to jest PSZOK?Symbole na opakowaniachKatalog odpadów
SPRAWDŹ CO ZROBIĆ I GDZIE WYRZUCIĆ LUB ODDAĆ

łupiny orzechów

wyrzuć do pojemnika na bioodpady

łupiny orzechów - odpad powinien trafić do kontenera na śmieci typu BIOODPADY!

Łupiny orzecha włoskiego to twarde, lekkie i naturalne materiały ścierne. Łupiny orzecha włoskiego są klasyfikowane jako materiały ścierne wielokrotnego użytku. Mają niewielki wpływ na obrabianą powierzchnię, chroniąc podłoże przed uszkodzeniami i odkształceniami. Łupiny orzecha włoskiego są produktem w 100% naturalnym i nie zawierają wolnej, krystalicznej ani chemicznie związanej krzemionki.
Warto wprowadzić do diety orzechy włoskie nie tylko dlatego, że są smaczne, ale również bardzo zdrowe. Włoskie, migdały i orzechy laskowe to źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, które regulują przemianę materii i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.
Te pokarmy są również bogate w witaminy i minerały. Witamina E w swoim składzie poprawia wygląd skóry, wzmacnia włosy i płytkę paznokcia. Podobnie jak zdrowe tłuszcze pomaga utrzymać szczupłą talię. Po obraniu orzechów zwykle pozbywamy się twardych łupin. Tymczasem okazuje się, że ta część niepotrzebnie ląduje w śmietniku.
Łupiny orzecha włoskiego to surowiec, który może mieć pozytywny wpływ na organizm w przypadku zmian skórnych, a także podczas infekcji wirusowych. Wysoka zawartość garbników sprzyja pracy żołądka i jelit.

BIOODPADY


Bioodpady to śmieci organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia lub roślin. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu. Niektóre resztki organiczne można wykorzystać do produkcji kompostu, który zwiększa żyzność gleby lub biogazu, z którego można wytworzyć energię.

Certyfikat OK compost

Dobrym rozwiązaniem jest wyrzucanie resztek pochodzenia roślinnego w przyjaznych środowisku workach stworzonych z roślinnych surowców, dokładniej ze skrobii kukurydzianej posiadające certyfikat "Compost OK Home" z symbolem przypominającym roślinę. Kompostowalne worki na odpady tego typu rozkładają się na biomasę, która będzie pokarm dla organizmów żywych. Proces rozkładu trwa około 45 dni, gdzie workom plastikowym zajmie kilkaset lat

Zgodnie z zasadami segregacji, odpady biodegradowalne należy wyrzucać do brązowego pojemnika na odpady.
Bioodpadów nie należy wyrzucać do pojemnika w torebkach lub workach foliowych!

W gospodarstwach domowych warto zaopatrzyć się w pojemniki z podwójnym dnem, przez które będą spływać płyny. Dodatkowa kratka wentylacyjna zapewni system wietrzenia, wówczas składowane w pojemniku odpady będą się osuszać zamiast gnić i nie będą wydzielać przykrych zapachów. Kosz na bioodpady powinien odpowiadać polskim normom – EN 840-1, E-840-2, E840-3 oraz posiadać atest PZH